Pramonė ruošiasi COVID-19 vakcinos transportavimui

sausis ledas logistikojeJau kelioms farmacijos kompanijoms paskelbus apie vakcinos nuo COVID-19 viruso sukūrimą, šalys  užsisako didžiulius jų kiekius. Lietuvos Vyriausybė yra paskelbusi, kad vakcinų įsigis tiek, kiek pakaktų paskiepyti 70 procentų šalies gyventojų. Pranešama, kad būsimoji vakcina turės būti gabenama ypač žemoje, -70 Celsijaus, temperatūroje, tad reikės spręsti ne tik vakcinavimo, bet ir logistikos bei transportavimo iššūkius.

Anot specialistų, įprasta praktika – tam naudoti sausąjį ledą ir išskirtiniais atvejais kriogeninius šaldiklius, kuriuose naudojamas skystas azotas.

„Vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas šį sektorių sujudino. Šiuo metu sulaukiame užklausų ir iš gydymo įstaigų, ir iš logistikos kompanijų. Vakcinos pristatymas turės būti sprendžiamas kompleksiškai – nuo sausojo ledo gamybos užtikrinimo iki transportavimo ir atitinkamo jos sandėliavimo“, – sakė sausojo ledo gamybą vykdančios UAB „Gaschema“ generalinis direktorius Valdemaras Vareika.

Nors Vakarų rinkose kalbama apie iššūkius dėl galimo anglies dioksido, kuris naudojamas gaminant sausąjį ledą, trūkumo, Lietuvos gamintojai teigia, kad tam yra pasirengę.

„Pagal esamus gamybos pajėgumus ir poreikį sausojo ledo gamybai, sunaudojame tik mažą dalį turimų skystojo anglies dioksido gamybos pajėgumų. Įmonėje turime du sausojo ledo granuliavimo įrenginius, o pagal dabartinę paklausą dirba tik vienas iš jų. Jeigu poreikis išaugs, galėsime dvigubinti pajėgumus.

Dėl vakcinos gabenimo ir laikymo reikalavimų sausojo ledo poreikis šalyje gali išaugti 10-15 procentų. Mes esame pasirengę sausuoju ledu aprūpinti ne tik Lietuvą, bet ir kaimynines valstybes“, – kalbėjo V. Vareika pridūręs, kad įmonėje sausasis ledas gaminamas nuo aštunto dešimtmečio.

Prognozuojama, kad sausasis ledas bus naudojamas ne tik vakcinos transportavimui, bet ir laikinajam saugojimui: logistikos centruose, ligoninėse.

„Įprastai tokio tipo produktai kaip vakcina transportuojami juos apdedant sausuoju ledu – granulėmis arba ledo blokais. Dažnesnė praktika – naudojamos 16 milimetrų diametro ledo granulės. Viskas talpinama į izoterminius konteinerius ir transportuojama. Svarbu, kad vakcinavimo metu gydymo įstaigos būtų aprūpintos sausojo ledo saugojimo įranga. Ji labai svarbi ne tik transportuojant, bet ir laikinai sandėliuojant vakciną“, – teigė įmonės vadovas.

„Gaschema“ per mėnesį pagamina iki 50 tonų sausojo ledo. Daugiausiai jo sunaudojama farmacijos, logistikos ir maisto pramonės srityse.

Sausasis ledas gaminamas išpurškiant skystą anglies dioksidą – mažėjant slėgiui iki atmosferinio ir temperatūrai iki -78,5 Celsijaus susidaro sniegas, kuris supresuojamas į blokus arba granules. Įprastomis aplinkos sąlygomis, sausasis ledas neturi skystos būsenos – šildamas virsta dujomis. Būtent dėl šios savybės jis naudojamas ne tik kaip šaldymo medžiaga, bet taip pat ir maisto pramonėje, metalų apdirbimui, statybose, specifinio valymo sektoriuje.

 

Kontaktai sausojo ledo įsigyjimui:

Šarūnas Stankevičius

Tel. 8 349 56227, mob. 8 682 47137

s.stankevicius@gaschema.lt