ANGLIARŪGŠTĖ

ANGLIARŪGŠTĖ

Angliarūgštė (anglies dioksidas arba anglies dvideginis CO2) – bespalvės, rūgštoko skonio ir kvapo dujos, plačiai paplitusios gamtoje.

Anglies dioksidas gali būti trijų agregatinių būsenų: dujų, skysčio bei kietu pavidalu. Žemoje (-78,5 °C) temperatūroje anglies dioksidas keičiasi: iš kietosios būsenos jis pereina į dujinę arba iš dujinės į kietą (dar vadinamą sausuoju ledu), praleisdamas tarpinę skystą būseną. Skysčio pavidalą angliarūgštė įgauna tik veikiant aukštesniam nei 6 atmosferų slėgiui ir išlieka skysta esant nuo 37 °C iki -57 °C temperatūrai.

Klientams, perkantiems didelį angliarūgštės kiekį, pastatome specialias produktui skirtas talpas, o skystą angliarūgštę pristatome autocisternomis.

Pramonės sritys

Maisto pramonė

Angliarūgštė naudojama maisto produktams atvėsinti ir šaldyti, taip pat siekiant kuo ilgiau išlaikyti nepakitusį produktų skonį, tekstūrą bei sumažinti natūralių ir dirbtinių konservantų kiekį. Maisto pramonei skirta angliarūgštė yra pagrindinis gazuotų gėrimų (vaisvandenių, alaus, putojančio vyno, sidro, giros) ingredientas. Anglies dvideginis naudojamas kaip natūralių kildinimo (purinimo) produktų pakaitalas kepinių tešloje. Plačiai naudojama MAP pakuotėse.

Metalų apdirbimas

Skystas anglies dioksidas (angliarūgštė) naudojamas kaip apsauga lydant aktyviuosius ir retuosius metalus bei jų lydinius, aliuminį, aliuminio ir magnio lydinius, nerūdijančius, karščiui atsparius chromo ir nikelio lydinius bei skirtingų rūšių legiruotąjį plieną.

Gesintuvai

Angliarūgšte užpildomi gesintuvai – tai efektyvi priemonė gaisrams gesinti, nes anglies dioksidas neteršia aplinkos ir atvėsina įkaitusias medžiagas.

Sausojo ledo gamyba

Sausasis ledas gaminamas sumažinus slėgį ir greitai garinant skystą angliarūgštę. -78 °C temperatūroje susidaro sniegas, kuris supresuojamas į blokus, plokšteles arba granules. Sausojo ledo tankis gali būti iki 1600 kg/m³, šalčio gamyba – apie 600 kJ/kg.

Šarminių nutekamųjų vandenų neutralizavimas

Remiantis ES direktyvomis, įvairiose pramoninės gamybos srityse gamybos metu susidarę šarminiai vandenys turi būti neutralizuoti. Anglies dioksidas – ekonomiškesnė ir ekologiškesnė alternatyva įprastai naudojamoms mineralinėms rūgštims.

Saugumas

Neapsaugotos odos sąlytis su skystu anglies dioksidu gali sukelti kriogeninius nušalimus. Gamybos vietos turi būti vėdinamos. Platesnę informaciją apie tai, kaip saugiai naudoti anglies dioksidą, rasite mūsų pateiktame saugos duomenų lape.

Atsisiųsti


SDL